Tue. Dec 3rd, 2024

Slovenská kultúra je veľmi bohatá a jedinečná. Čiastočne je ovplyvnená najmä českou a moravskou kultúrou, maďarskou kultúrou, ale aj rakúskou, poľskou či nemeckou kultúrou. V tomto článku budeme hovoriť o najdôležitejších kultúrnych aspektoch tejto krajiny.

Folklór

Slovensko bolo vždy hrdé na svoj tradičný folklór a ľudové zvyky. Nie je výnimkou, že každý región má svoj vlastný typický folklór, ktorý sa udržiava a odovzdáva z generácie na generáciu. Máme na mysli nielen pestré kroje, ale aj ľudové piesne a tance, architektúru či regionálne nárečie.

Jednou z najobľúbenejších tradícií je organizovanie folklórnych festivalov. Najväčšie folklórne festivaly na Slovensku sú vo Východnej, Myjave a Detve. Počas roka sa konajú ďalšie regionálne slávnosti a festivaly, na ktorých je možné vidieť a počúvať mnohé umelecké zbory a skupiny. 

Architektúra

Na Slovensku je veľa krásnych a starobylých hradov a zámkov a iných kultúrnych pamiatok. Niektoré zdroje uvádzajú, že Slovensko má dokonca najvyššiu koncentráciu hradov na obyvateľa.

Vo väčšine historických miest, ako je Bratislava, Banská Štiavnica, Košice, Bardejov, Levoča alebo Banská Bystrica, sa okrem iného nachádzajú pamiatkové rezervácie. Na Slovensku sa od 15. storočia stavali typické drevené kostolíky, ktorých je v súčasnosti na našom území asi 40. Niektoré z nich sú súčasťou skanzenov.

Skanzeny alebo pamiatky ľudovej architektúry majú svoju typickú architektúru. Najznámejšie sú Veľké Leváre, Brhlovce, Sebechleby, Čičmany, Špania Dolina, Vlkolínec, Podbiel a Ždiar. V súčasnosti je na Slovensku 10 skanzenov: Múzeum slovenskej dediny v Martine v Turci, Vychylovka na Kysuciach, Zuberec na Orave, Pribylina na Liptove, Svidník na Šariši, Humenné na Zemplíne a Nitra v Podunají.

Na Slovensku nájdeme aj pamiatky, ktoré sú zapísané v Zozname svetového dedičstva UNESCO, čo znamená, že sa o ne štát viac stará a udržiava ich. Do tohto prestížneho zoznamu patria tri miesta na Slovensku: mesto Banská Štiavnica a pamiatky v jeho okolí, rezervácia ľudovej architektúry Vlkolínec a Spišský hrad (plus Spišské Podhradie, Spišská Kapitula a Kostol Ducha Svätého v Žehre).

Literatúra

Medzi vedúce osobnosti, ktoré kodifikovali slovenský jazyk, patrili Anton Bernolák a Ľudovít Štúr. Bernolák v roku 1787 vychádzal zo západoslovenského nárečia. V jeho prípade išlo o kodifikáciu vôbec prvého spisovného jazyka. Štúr naopak pri tvorbe slovenčiny v roku 1843 vychádzal zo stredoslovenského nárečia.

Medzi významných slovenských polyhistorov a reformátorov patria Pavol Jozef Šafárik, Matej Bel, Ján Kollár, Milan Rastislav Štefánik a Alexander Dubček.

Gastronómia

Branork, CC BY-SA 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0, via Wikimedia Commons

Tradičná slovenská kuchyňa je založená najmä na mäse. Často sa používa bravčové alebo hydinové mäso, ale aj zemiaky, kapusta a mliečne výrobky.

Nájdete tu prvky maďarskej, českej a rakúskej kuchyne. Obľúbené sú aj diviak, králik a zverina.

Tradičnými slovenskými jedlami sú bryndzové halušky a pirohy. Typickou polievkou je kapustnica, obľúbená polievka z kyslej kapusty, ktorá sa konzumuje aj na Štedrý deň.

V južných oblastiach pozdĺž Dunaja sa pestuje vinič. Preto sa tu vo veľkom pije víno, ako aj miestne pivo. Vinice a pivovary nájdete prakticky v každom regióne.

Šport

Slováci milujú šport, či už aktívny alebo pasívny. Najobľúbenejšími športmi na Slovensku sú ľadový hokej a futbal, ale populárny je aj tenis, volejbal, vodný slalom, cyklistika a lyžovanie.

Hokej je populárny už od čias Československa a náš národný tím vždy patril k najúspešnejším tímom v histórii. Na majstrovstvách sveta získala celkovo 30 medailí a na olympijských hrách 8 medailí.

Medzi najznámejších športovcov patria cyklista Sagan, lyžiarka Vlhová a kanoista Martikán. Bol to práve Martikán, ktorý v roku 1996 získal pre Slovensko prvú olympijskú medailu od získania samostatnosti. Zo Slovenska pochádza aj bývalý tréner Novaka Djokoviča Marián Vajda.

Leave a Reply

Your email address will not be published.